Stari grad Dubrovnik u Bosni (4.-7. lipnja, 2026.)
Po običaju u whats app grupu naše Udruge dnevno stižu brojne poruke, fotografije, čestitke, napomene. Krajem svibnja od naše predsjednice Nade Zanze izašla je objava o novom izletu: Bosna i stari grad Dubrovnik. Budući da još nisam posjetio naš „drugi Dubrovnik“ nije bilo puno razmišljanja. Na ovaj bosanski Dubrovnik podsjetila me je anegdota iz osnovne škole sredinom osamdesetih godina prošlog stoljeća. Imali smo jedan stari povijesni atlas i na satu povijesti otvorili smo kartu o trgovačkim središtima u Bosni 15. stoljeću. Netko je primijetio da po sredini Bosne stoji ime Dubrovnik. Svi smo se počeli smijati. Koji Dubrovnik u Bosni? Netko mora da je dobro pogriješio. Ipak nije! Sad se pojavila prilika da ga vidim uživo.
U četvrtak 4. lipnja, na blagdan Tijelova, trinaest članova predvođeni predsjednicom Nadom Zanze, uputilo se manjim autobusom prema Bosni. Treba naglasiti da je financiranje prijevoza osiguralo vrijedno Društvo prijatelja dubrovačke starine koji su već prije donirali sredstva za obnovu starobosanskog Dubrovnika. Nakon kraće pauze u hotelu Buna kod Mostara, krenuli smo uzvodno Neretvom do Olova. Uspeli smo se na obližnji obronak gdje se nalazi crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije. To je poznato marijansko hodočasničko svetište pod upravom franjevaca. Na ovom mjestu već u 14. stoljeću postojao je franjevački samostan i svetište Majke Božje za potrebe lokalnih rudara i ostalog stanovništva. Crkva je zapaljena 1704., a na njezinom mjestu 1867. podignuta je drvena crkva koja se urušila 1913. godine. Nova obnova u neoromaničkom stilu bila je 1938. kad je postavljen kameni oltar. Crkvu smo zatekli u skelama jer se trenutno obnavlja ali smo ipak uspjeli ući i vidjeti njezinu unutrašnjost.
(more…)